Co wspaniałego jest w świątecznych potrawach? To przede wszystkim smaki, które kojarzą się z przyjemną, rodzinną atmosferą, choinką i prezentami. Co istotne – wiele z tych dań pojawia się na stołach jedynie w wigilię. Stąd te przyjemne skojarzenia z konkretnymi aromatami są jeszcze silniejsze. Problem w tym, że wiele wigilijnych potraw wymaga długiego przygotowywania. Jak zatem zabrać się do świątecznego pichcenia, żeby spędzić jak najmniej czasu w kuchni? Podpowiadamy, jakie potrawy z użyciem blendera ręcznego przygotujesz szybko i bez problemu, nawet w dzień wigilii!
Z tekstu dowiesz się:
- jakie wytrawne dania przygotujesz za pomocą blendera,
- jak szybko przygotować doskonały sernik świąteczny.
Co można zrobić blenderem ręcznym? Okazuje się, że mnóstwo wigilijnych dań. Takie urządzenie pozwala zaoszczędzić czas potrzebny na żmudne ręczne rozdrabnianie bądź składników. Pozwala też osiągnąć idealną konsystencję potrzebną do danej potrawy. Co możesz przygotować szybciej i sprawniej, wykorzystując blendery ręczne? Sprawdź!
Wytrawne świąteczne potrawy robione blenderem
Od czego zaczynamy większość obiadowo-kolacyjnych posiłków? Oczywiście od przystawki. Doskonałym wyborem starter przed wigilijną kolację jest… pasztet – oczywiście warzywny. Jak go zrobić za pomocą blendera ręcznego? To bardzo proste! Potrzebujesz: 1,5 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej, szklanki orzechów laskowych zmielonych ręcznym blenderem, 100 ml oleju roślinnego, 2 laski selera naciowego, marchewki i pietruszki, białą część pora, 2 posiekane ząbki czosnku, 2-3 łyżki sosu sojowego, przyprawy do pasztetu, 2 liście laurowe i ziarna ziela angielskiego.
Pora pokrojonego w talarki podsmaż na oleju z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Kiedy warzywo się zeszkli, wyjmij zioła i dodaj startą marchew, pietruszkę, selery naciowe i czosnek. Duś 10-15 minut, aż do miękkości warzyw. Następnie do garnka przełóż ugotowaną kaszę jaglaną, podduszone warzywa, orzechy, olej i przyprawy. Tak przygotowaną masę zmiel blenderem na gładko. Przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz 45 minut w temperaturze 200 stopni. To wszystko!
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie świątecznego obiadu lub kolacji jest też zupa grzybowa – będzie się doskonale komponować z tradycyjną wigilijną kapustą. To jedna z potraw z użyciem blednera ręcznego, którą zrobisz w kilka chwil. Przygotuj 300 g grzybów leśnych (najlepiej świeżych, ale mogą być też suszone i namoczone) małą cebulę, średnią marchewkę, 2 średnie ziemniaki, 70 g masła, sok z połowy cytryny, 3 ząbki czosnku, 100 ml śmietany 30%, 500 ml bulionu, przyprawy do smaku.
Na maśle podsmaż pokrojone grzyby i warzywa, aż będą miękkie. Dodaj bulion oraz przyprawy. Całość gotuj 25 minut, a następnie zmniejsz moc palnika do minimum i dolej śmietanę. Ząbki czosnku dodaj w całości na około 10 minut przed dolaniem śmietanki. Wyłącz palnik i dolej sok z cytryny. Użyj np. blendera ręcznego VARIO marki Zelmer, żeby dokładnie zmiksować danie na gładki krem.
Słodki przepis na potrawę z blendera – sernik świąteczny
Pamiętaj, że stół wigilijny to nie tylko wytrawne potrawy, ale też i coś dla miłośników słodkości. Doskonałą propozycją, którą kochają niemal wszyscy, jest sernik. To ciasto robi się całkiem szybko, a z odpowiednim sprzętem będzie to jeszcze prostsze. Jaki blender wybrać do zrobienia sernika? Najlepiej taki, który ma odpowiednią moc i bez problemu zmieli ser na gładką, puszystą masę – dobrym wyborem będzie VARIO marki Zelmer, który poradzi sobie doskonale nie tylko z twarogiem, ale i z dużo trudniejszymi zadaniami czekającymi w kuchni.
Od czego zacząć? Przede wszystkim przygotuj składniki: na spód: 200 g herbatników, 2 łyżki stopionego masła; na masę: 750 g twarogu w kostce (tłustego lub półtłustego), 6 jajek, szklanka drobnego cukru, 150 g masła, 1 opakowanie budyniu waniliowego, 1 opakowanie cukru z wanilią. Wszystkie składniki na masę powinny być w temperaturze pokojowej. Blender ręczny doskonale poradzi sobie z twardym masłem, jednak ciepłe składniki znacznie lepiej się ze sobą łączą.
Rozgrzej piekarnik do 170 stopni, formę wyłóż papierem do pieczenia i ugnieć na spodzie herbatniki z topionym masłem (odstaw do lodówki na dłuższą chwilę). Aby przygotować masę, stop masło, dodaj jajka oraz twaróg i cukier. Ucieraj blenderem, jednak nie na idealnie gładką masę – mogą być grudki! Masę przelej na spód i piecz około 60 minut. Następnie gotowy sernik zostaw do przestudzenia. Posyp cukrem pudrem i gotowe!
Wiesz już, co można zrobić blenderem ręcznym na wigilijną kolację. Eksperymentuj i używaj innych urządzeń małego AGD, żeby Twoje świąteczne gotowanie było prostsze, szybsze i przyjemniejsze!
Leave a Reply