uplawa sliw

Uprawa śliw w ogrodzie

Śliwki to bardzo smaczne owoce o wszechstronnym zastosowaniu. Można je zarówno jeść na surowo, jak też przerabiać na smaczne powidła czy chutney. Posiadacze ogrodu, mogą korzystać z własnego surowca. Oto kilka porad, na temat uprawy śliw w ogrodzie.

Wybór gatunku śliw do ogrodu przydomowego

Na przestrzeni wieków, ogrodnicy wyhodowali ogromną ilość odmian śliw. Najcenniejsze odmiany, zachowane są do dziś i uprawiane w wielu ogrodach przydomowych oraz sadach towarowych.

Węgierka Dąbrowicka

Polecana do ogrodów przydomowych, niezawodna odmiana popularnej śliwy węgierki. Dąbrowicka wykazuje dużą odporność na choroby oraz szkodniki. Jest to odmiana polska, niezwykle ceniona nie tylko w uprawie przydomowej. Coraz więcej sadowników przekonuje się do jej uprawy, ze względu na niewielką podatność na szarkę. Do dobrego owocowania potrzebuje zapylacza, na przykład amers.

Śliwa Amers

Odmiana śliwy Amers, rośnie jako niezbyt duże drzewo, natomiast jej owoce są imponujących rozmiarów. Przy tym owocuje obficie i regularnie co roku. Śliwki są smaczne, o miąższu dobrze oddzielającym się od pestki. Przy tym jest dobrym zapylaczem dla innych odmian śliw.

Śliwa brzoskwiniowa

Jest to stara odmiana, ceniona na świecie. Kiedyś, w przedwojennej Polsce była bardzo popularna i sadzona w szkolnych ogrodach. Owoce śliwy brzoskwiniowej są duże i kuliste, kształtem przypominają brzoskwinie. Dojrzewa w połowie sierpnia, a do dobrego wiązania owoców, potrzebuje zapylacza. Do tego celu dobrze nadają się śliwy odmiany renkloda.

Renklody

Odmiany śliw, zaliczane do renklod to bardzo smaczne owoce deserowe z tego gatunku. Renkloda Alhana posiada owoce w kolorze fioletowo różowym, które są duże i smaczne. Natomiast owoce w kolorze zielono żółtym ma Renkloda Ulena. Obie odmiany są wyśmienite w smaku i polecane do sadzenia w ogrodach.

Śliwa Opal

Opal to odmiana śliwy pochodząca ze Szwecji. Wyróżnia się plennością i aromatycznym smakiem. Dojrzewa jako jedna z najwcześniejszych odmian śliwek, a jej owoce można zbierać już na początku sierpnia. Ich wadą może być to, że dość szybko opadają.

Śliwa morelowa

Ta odmiana powstała ze skrzyżowania śliwy i moreli. Smaczne owoce w smaku przypominają śliwkę, natomiast są słodkie co jest pozostałością po moreli. Owoce są duże, dojrzewają już w lipcu. Drzewo odporne na mróz, mało wrażliwe na choroby.

Śliwy Japońskie

Inną całkiem grupę odmian, stanowią śliwy japońskie. Również one posiadają smaczne owoce o wyróżniającym aromacie. Do ciekawych, wartych polecenia odmian należą śliwa Shiro czy Kometa. Mogą stanowić w ogrodzie zarówno ciekawostkę, jak też surowiec do przetworów.

Sadzenie śliw w rzędach

śliwa
Źródło: pixabay.com

Kiedyś przydomowy sad był zakładany od linijki. Obecnie nie musimy trzymać się tej tradycji. W ogrodzie, gdzie mamy kilka drzewek, możemy je sadzić tak, aby prezentowały się z jak najlepszej strony. Należy jednak wziąć pod uwagę pielęgnacje trawy, znajdującej się między drzewami. Zawsze jednak możemy wyrównać dobrze glebę i kupić sobie kosiarkę robota, która sama wjedzie między drzewa bez problemu.

Gleba dla śliw

Każdy gatunek drzewa ma swoje specyficzne wymagania. W niektórych miejscach rośnie zdecydowanie lepiej niż w innych. Tak też jest ze śliwami. Do dobrego owocowania, wymagają one dostatecznej ilości wody. Dla przykładu śliwka węgierka dobrze owocuje na glebach piaszczystych, o klasie bonitacyjnej V czy niższej. Jednakże musi być nawadniana w okresach suszy.

Dużo słońca wpływa na smak owoców

Musimy też wziąć pod uwagę takie aspekty, jak słońce. Im więcej go w miejscu posadzenia naszych śliw, tym lepsze w smaku będą owoce. Śliwy, jako drzewa lubią rosnąć w miejscach ciepłych.

Ściółkowanie drzew

Posadzone drzewa warto ściółkować. Nadają się do tego kompostowane trociny, kora. Warto odgrodzić je obrzeżem trawnikowym od murawy.

Śliwy, jako drzewa nie rosną zbyt wysoko. Dlatego mając kilka gatunków drzew owocowych w ogrodzie, należy tak je rozplanować, aby się nawzajem nie zasłaniały. Bardzo dobrze ułatwia to ogród założony na stoku i niewielkim nachyleniu w stronę słoneczną. Polecana jest zwłaszcza wystawa południowa i zachodnia. Śliwy potrzebują corocznego cięcia, w celu wyrównanego owocowania. Niektóre odmiany mają tendencję do nadmiernego zawiązywania owoców, przez co plon drobnieje. Dlatego też niekiedy, należy przeprowadzać zabieg przecinania zawiązków.

Źródła:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.