Kuchnia jest sercem domu – tak mówi przysłowie. Nie można się z tym nie zgodzić, zwłaszcza, jeśli ma się dzieciaki i partnera, o którego trzeba zadbać.
Kuchnia funkcjonalna
Przygotowywanie komuś posiłków, wspólne jedzenie, świętowanie w towarzystwie przekąsek – życie rodzinne i towarzyskie zaczyna się od kuchni. Dlatego urządzając kuchnię należy pamiętać przede wszystkim o jej funkcjonalności i praktycznym zastosowaniu.
Kuchnie w domu w dużej mierze inspirują się lokalami gastronomicznymi. Użytkowość dzięki zastosowaniu tzw. ciągu roboczego ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków.
Czym jest ciąg roboczy w kuchni
Projektując kuchnię należy zastosować kilka metod składających się na ciąg roboczy. To nic innego, jak zachowanie odpowiedniej kolejności sprzętów kuchennych, ustawionych zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności podczas gotowania.
Przy wejściu do kuchni powinna stanąć lodówka. To do niej sięgamy najczęściej i od lodówki rozpoczyna się cały proces gotowania. Naturalnie wynika to z funkcji przechowywania żywności.
Obok lodówki w ciągu należy ustawić blat ze zlewozmywakiem. Wyjęte warzywa i owoce, mięso czy inne produkty spożywcze będą umieszczone od razu nad strefą mokrą, gdzie będzie się odbywać mycie, skrobanie i obieranie.
Ściana nad blatem roboczym w kuchni musi być zabezpieczona. W nowoczesnych kuchniach króluje kolorowe, szklany lacobel, a w tradycyjnych kafelki. Złym wyborem jest farba – nawet najbardziej reklamowana jako odporna w niedługim czasie odpadnie lub dojdzie do zarysowań.
Za zlewozmywakiem musi znajdować się największy blat roboczy w całym pomieszczeniu, o preferowanej szerokości min. 120 centymetrów. Na nim właśnie będziemy wykonywać główne czynności: zagniatanie ciasta, lepienie pierogów, mieszanie, siekanie jarzyn na sałatkę, obtaczanie kotletów i wiele innych. Musi się tam zmieścić i deska kuchenna, niekiedy stolnica czy robot kuchenny.
Za głównym blatem roboczym przychodzi czas na płytę grzewczą – elektryczną lub gazową w zależności od osobistych preferencji rodziny. Teraz najlepszym z wyborów jest kuchenka elektryczna: oszczędna, bezpieczna i ergonomiczna. Ciąg zabudowy powinien kończyć się blatem za płytą o niewielkiej powierzchni, od 40 do 60 centymetrów. To tu odbywa się proces serwowania potraw, które przenosimy na stół.
Rodzaje blatów roboczych
Wśród najpopularniejszych rodzajów blatów można wyróżnić drewniane, kamienne i z tworzywa sztucznego. W zależności od tego, jaki dla siebie wybierzemy, należy pamiętać o odpowiedniej szerokości i wysokości, którą dobiera się do wzrostu właścicieli kuchni. Z reguły wysokość szafek wraz z blatem roboczym to około 85-90 centymetrów wysokości. Jak sprawdzić idealną wysokość dla siebie. Jest na to prosty sposób. Wystarczy w pozycji stojącej zgiąć przedramię równolegle do podłogi, z ramieniem przylegającym do ciała. Najwygodniejsza wysokość blatu będzie wynosić od 15 do 20 centymetrów poniżej zgiętego przedramienia.
W polskich domach widuje się głównie blaty jednopoziomowe, ponieważ to estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Oprócz wysokości blatu kluczowa jest jego szerokość. W małych i średnich kuchniach minimalna szerokość to 60 centymetrów, jednak to już zależy od indywidualnych preferencji.
Norbert
12 stycznia 2019 at 21:14Funkcjonalna kuchnia powinna być zaprojektowana zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii kuchennej. Obecnie standardowa wysokość blatu kuchennego wynosi 85 – 90 cm.