Wiele osób lubi zacząć dzień od gorącej, pysznej kawy. To rytuał, który sprawia, że budzimy się do życia, nabieramy energii do podejmowania codziennych wyzwań. Okazuje się jednak, że nawet najwyższej jakości, świeżo zmielone ziarna i precyzyjnie dobrana temperatura wody mogą nie zapewnić idealnego smaku naparu. Przeczytaj, co wpływa na smak kawy i dlaczego warto stosować filtry do ekspresu oraz inne, podobne rozwiązania.
Regularnie wymieniaj filtry do wody
Smak kawy w dużej mierze zależy od jakości wody użytej do zaparzania naparu. Niskiej jakości filtry, które są montowane w tanich ekspresach, nie tylko bardzo szybko ulegają zapchaniu, ale nie zatrzymują też wielu zanieczyszczeń, jakie dostają się do strumienia wody z sieci wodociągowej. W rezultacie te drobiny przedostają się do kawy, zmieniając jej smak.
Przede wszystkim chodzi tu o kamień, mikrodrobiny metali, cząsteczki rdzy, ale też różnego rodzaju drobnoustroje krążące w wodzie. Pamiętaj, że filtry do ekspresu powinny być wymieniane tak często, jak to zaleca producent. W praktyce każda firma w nieco inny sposób określa przydatność filtrów, dlatego możesz spotkać się z kilkoma rodzajami oznaczania częstotliwości:
- w zależności od liczby przygotowanych kaw (od 150 do 300 filiżanek),
- po przekroczeniu litrażu (zazwyczaj będzie to 150-250 litrów wody),
- po upływie określonego czasu.
Regularna wymiana filtra sprawia, że do wnętrza ekspresu dostaje się znacznie mniej zanieczyszczeń. Dzięki temu sam sprzęt wytrzyma dłużej, a smak i aromat kawy ulegną znaczącej poprawie.
Czy płyn do odkamieniania ekspresu może pomóc?
Pomimo stosowania filtrów do wody, co jakiś czas powinieneś usunąć gromadzący się we wnętrzu urządzenia kamień, który odkłada się bez względu na stopień twardości wody. W ten sposób możesz znacząco wydłużyć żywotność ekspresu.
Pamiętaj też, że uszkodzenie urządzenia przez osad nie będzie podlegało reklamacji, ponieważ wynika z wadliwej eksploatacji sprzętu, a nie jego wady. Odkamienianie ekspresu to także doskonały sposób na poprawę smaku napojów.
Do usunięcia złogów powinieneś wykorzystać profesjonalny odkamieniacz do ekspresu. Większość renomowanych producentów oferuje specjalnie zaprojektowane preparaty, które są dopasowane do danego rodzaju urządzenia. Jeżeli tylko masz taką możliwość, korzystaj z nich! Możesz być spokojny, że takie specyfiki poradzą sobie z zalegającym osadem i jednocześnie nie uszkodzą komponentów oraz elektroniki.
Droższe modele ekspresów do kawy posiadają już specjalne programy do odkamieniania, które po dodaniu środka odwapniającego wystarczy uruchomić. Jeżeli w Twoim sprzęcie nie ma takiej funkcji, kieruj się zaleceniami producenta preparatu czyszczącego.
Dlaczego powinieneś czyścić młynek do kawy?
Higiena i konserwacja samego ekspresu to oczywiście podstawa, ale nie powinieneś zapominać również o młynku do kawy. Nieważne, czy jest on ręczny, udarowy, metalowy czy ceramiczny – musi być czysty.
W ziarnach zawarte są olejki, które w wyniku rozdrabniania kawy osadzają się na żarnach i ściankach młynka. Z biegiem czasu zaczną jełczeć, a nieprzyjemny aromat, który towarzyszy psuciu się tłuszczu, przenika do ekspresu.
Profesjonalni bariści zalecają stosowanie odtłuszczacza oraz niewielkiej, drucianej szczoteczki, która skutecznie usunie niewidoczne zabrudzenia. Podobnie jak w przypadku odkamieniaczy, także tutaj warto stosować preparaty rekomendowane przez producentów. Są one w pełni bezpieczne dla zdrowia, nie pozostawiają chemicznego posmaku i radzą sobie nawet z dodatkami syntetycznymi i konserwantami, zawartymi w niskiej jakości kawach smakowych.
Eksperymentuj z ustawieniami ekspresu
Jeżeli lubisz testować różne rodzaje kawy, pamiętaj, że każdy gatunek ziaren potrzebuje nieco innych warunków, aby jego aromat mógł się w pełni uwolnić. W przeciwnym razie napar może okazać się zbyt gorzki, kwaśny lub po prostu pozbawiony smaku.
Przed wsypaniem ziaren do ekspresu sprawdź, jak ustawić:
- temperaturę wody,
- ciśnienie,
- czas parzenia.
Wbrew pozorom duże znaczenie ma nawet stopień zmielenia ziaren – im są drobniejsze, tym mniejsza powierzchnia ma styk z wodą, ale jednocześnie aromat uwalnia się szybciej. Z kolei kawy grubo mielone potrzebują więcej czasu, aby pokazać swój potencjał, ale większa powierzchnia ziarna oznacza, że aromat naparu będzie głębszy.
Na smak czarnego napoju składa się wiele czynników i powinieneś zadbać o każdy z nich. Włożony trud szybko się jednak zwróci, ponieważ nic nie dorówna smakowi idealnie zaparzonej, jakościowej kawy.
Leave a Reply