Jeśli zastanawiamy się, jaka jest tajemnica największych szefów kuchni, na odpowiedzią nie można się długo zastanawiać. Sekretem najbardziej wyszukanych dań są przyprawy i zioła, zbierane na świeżo, przed podaniem dania.
Zioła łatwe w uprawie i genialne w smaku
Ty również możesz gotować jak prawdziwy szef kuchni. Świeże zioła są łatwe w uprawie, pięknie wyglądają, a smak każdej z twoich potraw nabierze nowego wymiaru. Poniżej przedstawiamy listę ziół, które powinny zagościć na kuchennym parapecie lub balkonie.
Bazylia
Nieodzowna w kuchni włoskiej, na dobre skradła serca polskich gospodyń. Jak nic podkreśla smak pomidorów, mozarelli, pizzy i pasty. Nie wyobrażamy sobie bez niej sałatki caprese i pesto. Smaczne, zielone liście pięknie wyglądają i pasują głównie do dań kuchni śródziemnomorskiej.
Bazylię wysiewa się wczesną wiosną. Lubi nasłoneczniony parapet i obfite podlewanie.
Tymianek
Znany jako element popularnych ziół pochodzących z Prowansji jest ulubionym dodatkiem kuchni francuskiej. Wykorzystywany do mięs, tłustych ryb, potraw z fasoli. Niektóre gospodynie domowe dodają tymianek nawet do kiszonych ogórków!
Oprócz walorów aromatycznych, posiada działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Tymianek wysiewa się na przełomie marca i kwietnia. Podobnie jak bazylia, kocha mocno nasłonecznione miejsca. Wymaga podlewania raz w tygodniu.
Pietruszka
Bez pietruszki nie ma polskiej kuchni! Zupa pomidorowa, rosół, dodawana do sałatek, mięs – jej popularność bije na głowę wszystkie inne zioła. Znana i lubiana w wersji korzeniowej, i w natce. Komponuje się doskonale niemal ze wszystkim, a najbardziej z rybami, jajkami i śliwkami. Podobnie jak większość ziół, lubi nawodnienie i słoneczne parapety.
Rozmaryn
Próbowaliście kiedyś mięsa z rozmarynem? No właśnie! Nawet wątróbka drobiowa z dodatkiem rozmarynu będzie smakować szlachetnie! Rozmaryn dodaje się również do pieczonych ziemniaków.
Będzie rósł w nawet pod dachem, w zacienionym miejscu. Jednak należy go porządnie podlewać.
Mięta
Miłośniczki mohito, ręka w górę? Smak domowego koktajlu będzie najlepszy, gdy użyjesz do tego własnych listków. Mięta nadaje wspaniały aromat i ma bogate właściwości lecznicze: pomaga na nadkwaśność, zgagę czy nudności. Uwielbia miejsca półcieniste oraz sporą ilość wody przy podlewaniu. Mięta doskonale pasuje do truskawek, dlatego to częsta kompozycja smakowa.
Majeranek
Majeranek jest specjalnym ziołem, które dodaje się do wszystkich ciężkostrawnych potraw: pieczeni, sosów i zup, a nawet ziemniaków. To roślina, której silne olejki eteryczne przynoszące ulgę w problemach trawiennych.
Majeranek jako roślina jest trudny do utrzymania. Nie można go przelać, a jednocześnie doprowadzić do przesuszenia oraz trzymać w nasłonecznionym miejscu.
Oregano
Oregano jest jednym z podstawowych składników do pizzy, ponieważ świetnie podbija smak sosu pomidorowego. Pasuje do wszystkich gatunków mięs i sałatek warzywnych. Jest źródłem witaminy C, A, E, K i witamin z grupy B. Uwielbia wilgoć oraz mnóstwo słońca, dzięki temu wydobywa swój cudowny aromat.
Szczypiorek
Twarożek ze szczypiorkiem to już niemal klasyka. Jest naprawdę łatwy w hodowli – urośnie z każdej cebuli. Najsmaczniejsze urosną z cebulki dymki.
Szczypior pobudza apetyt, co może być pomocne w przypadku małych niejadków.
Fiaruś
20 stycznia 2019 at 08:51U mnie podstawa to rozmaryn i oregano 🙂