parowar

Parowar do gotowania na parze

Polecane dla osób, które potrzebują lekkostrawnych i zdrowych posiłków. W dzisiejszych czasach ten rodzaj gotowania wraca do łask. Przyjrzyjmy się zaletom i sposobom gotowania na parze.

Zalety gotowania na parze

W porównaniu z innymi metodami obróbki żywności gotowanie na parze pozwala na zachowanie większości witamin i składników mineralnych. Gotując na parze, w ogóle nie używamy tłuszczu, dlatego taka dieta jest polecana dla osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami oraz cierpiących na zespół jelita wrażliwego, wrzody oraz inne dolegliwości związane z układem trawiennym.

Do najważniejszych zalet w gotowaniu na parze należy: zachowanie wszystkich wartości odżywczych, nie ma ryzyka przypalenia dania, a warzywa są po prostu smaczniejsze (mają lepszy kolor i są sprężyste). Poza tym obiad znacznie szybciej możesz odgrzać bez utraty kolejnych wartości.

Gotowanie na parze wcale nie jest skomplikowane. Można śmiało powiedzieć, że jest porównywalnie podobne do zwykłego gotowania – nie ma tylko dymu, skwierczenia, tłuszczu i zgagi. Diametralną różnicą jest to, że pożywienie nie ma żadnego kontaktu z płynami, dlatego wszystkie składniki odżywcze zostają zachowane.

Co można gotować na parze

Tak, jak ugotować można niemal wszystko, można tak samo przyrządzić na parze. W tej części Europy skupiamy się głównie na warzywach, jednak powinniśmy brać przykład z Dalekiego Wschodu – tam na parze przyrządza się ryż, ryby, mięso, a nawet pierożki i bułeczki!

Produktów, które nie nadają się do takiego sposobu gotowania jest naprawdę niewiele. Jest to makaron, produkty suche: kasza i ryż oraz grzyby.

Dlaczego zatem gotowanie na parze nie stało się popularne? Dla niektórych głównym powodem może być niezbyt wyrazisty smak potraw. Ale jest i na to sposób – stosowanie przypraw, marynat i sosów wzbogacających smak potrawy.

Innym, interesującym sposobem na wprowadzenie smaku do przygotowywanych potraw jest wrzucanie przypraw do… wody, która wytwarza parę.

 

Technika gotowania

Popularność gotowania na parze przyczyniła się do powstania parowaru: specjalnego naczynia: parowaru. To nic innego, jak elektryczny garnek wykonany z metalu lub innego tworzywa sztucznego, posiadający funkcję czasomierza czy zwiększania mocy, składający się z kilku naczyń, które podczas przygotowania posiłku można nałożyć jedne na drugie, by w ten sposób mów przygotowywać kilka potraw jednocześnie.

Do największych zalet parowaru należy to, że można przygotować w nim niemal wszystko, począwszy od warzyw i mięs, a skończywszy na owocach morza. Parowar to z reguły olbrzymia oszczędność czasu i energii, ponieważ za jednym zamachem można przygotować cały obiad.

Wyróżnia się kilka rodzajów parowarów:

  • elektryczne, wykonane z tworzywa sztucznego,
  • stalowe lub ceramiczne, przeznaczone do stosowania na kuchence gazowej
  • bambusowy, wykonany z naturalnego materiału, przyjazny dla środowiska. Jest umieszczany na garnku z woda lub woku
  • przeznaczony do gotowania w kuchence mikrofalowej, najczęściej wykonany ze szkła lub silikonu – potrafi przyrządzić danie nawet w kilka minut!
  • Sitka, które są wyłącznie elementem dodanym do zwykłych garnków.

Źródła:

  1. Połeć R., Zawistowska Z., Dieta łatwo strawna, Warszawa 1985.
  2. Kunachowicz H., Zasady żywienia człowieka, Warszawa 2000.
  3. Gotowanie na parze i w kombiwarze. 200 znakomitych przepisów, PUBLIO, dostęp 28.01.2019.
  4. Szaciłło K., Szaciłło M., Para w kuchni, Warszawa 2017.

1 Comment

  1. Kasia

    23 stycznia 2019 at 22:55

    Warzywa gotowane na parze – mmm 🙂 uwielbiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.