Jak zrobić wódkę smakową

Jak zrobić wódkę smakową

Wydaje się, że w każdym polskim domu największym sekretem jest tworzenie domowego trunku. W dzisiejszym artykule dowiemy się, czym jest i jak zrobić domową wódkę smakową, znaną również jako nalewka.

Domowa specjalność – nalewka

Głównym składnikiem domowej nalewki jest cukier – dokładniej ten zawarty w owocach, jak i ten dodawany osobno – z buraków lub trzciny cukrowej. Zastosowanie go sprawiało, że gorzki posmak leczniczych ziół, który dodatkowo utrwalał alkohol.

Przepisy na domowe specjały są przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ nieraz stanowiły prawie rodowe dziedzictwo. Dziś znamy je, jako specjalność kuchni staropolskiej, które początkowo służyły głównie jako środki na różnego rodzaju dolegliwości chorobowe.

Nalewki, które leczą

Jak świetnie ujął autor Leczniczych Nalewek, napój ten nie musi być gorzki, a oprócz leczniczego działania może przecież także smakować.

Staropolski przepis na nalewkę brzmi tak:

Są to zioła wódką nalane i w niey moczone.Można takowe albo pojedyncze robić, to jest z jednego, albo też z kilku ziół razem pomieszanych, awpotrzebie jakiej użytecznych; np.wziąć zielamiętkwi pieprzney albo też i kędzierzawey garści dwie lub trzy, na przekraiane nalać kwartęwódki, imoczyć przez godzin 24wcieple, poczemwycisnąwszy przez chustę, zlaćwbutelkę.Tak upadnie męt na dół, a essencya czysta do zażywania ( … ) będzie gotowa; od ziela zaś które się moczy, i essencya ma nazwisko.( … ) Ktoby chciał zamiast wódki wziąć wina, mieć będzie także essencye, mniey przecie do przechowywania trwałe. ( … )” (Wybór roślin krajowych dla okazania skutków lekarskich ku użylkwi domowemu, przez J. Dziarkowskiego M.D . wydany w Warszawie 1803, s. 215 – 21ó).

Najlepsze przepisy, które zrobisz sam w domu

Sekretem dobrej nalewki jest to, że jest łatwa do przyrządzenia w domu i będziesz mógł wykorzystać śmiało w razie przeziębienia lub grypy.

Malinówka

Malinówka, jak sama nazwa wskazuje zawiera w sobie cenne właściwości malin – głównie sporą ilość witaminy C i antyoksydantów, przez co ma działanie napotne i przeciwgorączkowe. Malinówkę stosuje się w przypadkach przeziębienia i grypy, a nawet przy anginie.

Receptura:

 • Kilogram dojrzałych malin,

 • 0,5 kilograma cukru białego

 • szklanka wody

 • Sok z połówki cytryny

 • 0,5 litra spirytusu lub wódki min. 40%

Do przygotowanej wcześniej wody należy wsypać cukier i wlać sok z cytryny – zagotować, i tym wywarem zalać maliny. Odstawić na noc. Po tym czasie ponownie zagotować, często mieszając, przecedzić, a czysty wywar ponownie doprowadzić do wrzenia – do tak przygotowanego wywaru wlać wódkę lub spirytus. Zakręcić w butelce i trzymać w ciemności. Napój jest gotowy do picia po 2 tygodniach.

jak zrobić wódkę smakową

Cytrynówka

Sekretem udanej cytrynówki jest nie miąższ, ale aromat i smak pozyskany z cienko obranej skórki cytrynowej. Podobnie jak malinówka, jest skarbnicą witaminy C i świetnie pić ją w okresie podwyższonej zachorowalności na grypę, przeziębienie i osłabienie. Dodatkowo ma działanie przeciwgorączkowe, działa również pomocniczo w chorobacz pęcherza i jelit.

 • 2 cytryny
 • 0,5 litra wódki min. 40%
 • Litr wody
 • 100 g cukru
 • 125 ml wody

Cytryny obieramy ze skórki, pomijając białą część, która jest gorzka. Wyciskamy sok, mieszamy w wódką i wodą, na następnie zagotowujemy. Dodajemy cukier wymieszany z pozostałą wodą, studzimy i mieszamy intensywnie (możemy użyć do tego miksera). Wstawić na jeden dzień w chłodne i ciemne miejsce. Następnie przefiltrować, przelać w butelki. Gotowe!

Źródła:

 1. Sarwa A., Lecznicze Nalewki. 265 przepisów na nalewki, likiery, wina, wódki, miody, wyd. Książki i Wiedza 2011.
 2. Nalewski staropolskie. Smaczne i zdrowe, Twoja kuchnia, [dostęp 24.01.2019].
 3. Fiedoruk A., Szydłowska M., Nalewki domowe. Leksykon, Publio, [dostęp 24.01.2019].

1 Comment

 1. Gabriela

  25 stycznia 2019 at 11:47

  Ostatnio robiłam porzeczkówkę i gruszkówkę 😀 cudowne w smaku 🙂 cytrynóweczka oczywiście też dobra, ale mi się już chyba znudziła

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.