Kuchnia i gotowanie nie muszą być tylko ulubionym domowym zajęciem. Każdy może tę pasje przerodzić w interesujący sposób na życie. Kucharski prestiż istnieje już wiele lat. Jednak fach ten wymaga sporej dawki wiedzy, precyzji i doświadczenia. Czy marzysz o takiej formie pracy. Zastanawiasz się jak zostać kucharzem? Jeśli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.
Jak wygląda praca kucharza?
Jeśli myślisz, że praca kucharza jest czysta, nieskazitelna i prosta to jesteś w błędzie. Kucharz, który wychodzi z kuchni czysty, pokazuje, że chyba wiele dziś nie gotował. W prawdziwiej pracy kucharskiej nie ma bowiem czasu na pilnowanie czystości swojego munduru. Garnki i patelnie powinny „latać”, a potrawy w mgnieniu oka „lądować” na talerzach.
Kucharz odpowiedzialny jest za wizerunek restauracji oraz wydawane posiłki. Na stanowisku tym liczy się nie tylko walor smakowy, który bezapelacyjnie jest niezwykle cenny. Klienci kupują oczami, pamiętajmy o tym. Zatem każde danie, poza doskonałym smakiem, powinno rozpuszczać zapachem i wizualnością.
Jak zostać kucharzem – o cechach dobrego kucharza
Właściwie każdy zawód posiada pewien elementarny zestaw cech zwiększających predyspozycje do odpowiedniego jego wykonywania. Aby zostać dobrym kucharzem przydatne mogą okazać się następujące cechy i zdolności:
- bez wątpienia świetny smak;
- bezbłędne rozróżnianie składników;
- duża dawka wiedzy o gotowaniu;
- odpowiedzialność;
- skrupulatność;
- precyzja;
- odporność na stres;
- komunikatywność;
- otwartość;
- zdolności manualne;
- kreatywność;
- umiejętność pracy pod presja czasu;
- zmysł artystyczny;
- poczucie stylu i elegancji;
- wysoka kultura osobista;
- uczciwość;
- zaangażowanie.
O tym, jak zostać kucharzem, decyduje nie tylko wiedza, ale jak widać szereg innych niezbędnych cech. Warto o tym pamiętać i pewne niewrodzone nawyki, samemu sobie nabywać i pielęgnować.
Obowiązki kucharza
Obowiązki kucharza uzależnione są przede wszystkim od funkcji jaką pełni on w danym miejscu, czy pracuje w restauracji, barze, czy może stołówce. Jednak do uniwersalnych i podstawowych obowiązków zaliczyć można:
- przygotowywanie potraw;
- ustalanie menu;
- dopasowanie naczyń do konkretnych dań;
- nadzór nad jakością wydawanych potraw;
- zarządzanie składnikami;
- przestrzeganie przepisów BHP w kuchni;
- zarządzanie budżetem;
- pilnowanie porządku;
- udzielanie informacji gościom, na przykład w związku z używanymi składnikami w potrawach;
- odpowiadanie na ewentualne skargi;
- ustalanie czasu przyrządzania występujących w karcie potraw;
- pilnowanie odpowiedniego przechowywania posiłków.
Jak zostać kucharzem?
Osoba pragnąca zostać kucharzem może albo uczyć się w szkole policealnej, albo w technikum, szkole zawodowej, albo też na uczelni wyższej. Ukończenie odpowiedniej szkoły daje szanse na podejście do zawodowego egzaminu, którego zdanie jest warunkiem niezbędnym do podjęcia pracy w tym zawodzie.
Im wyższe wykształcenie, tym większe szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Choć nie do końca jest to jakiś wyznacznik. Mówi się o wielu mistrzach kuchni, którzy stronili od uczelni wyższych. Rzemiosło pracy daje nieocenione owoce. Każdy z kandydatów może także skorzystać z indywidualnych lub grupowych kursów, które podszkolić mogą z dane zakresu kulinarnego.
Gdzie szukać pracy?
Osoba zastanawiająca się nad tym, jak zostać kucharzem, nie ma co zwlekać. Jeśli tylko czuje potencjał, zapała do pracy i zawodowe powołanie, zawód kucharza bez wątpienia odpłaci się pięknym za nadobne.
Kucharz pracować może w wybranych restauracjach, prestiżowych hotelach, mniejszych gastronomiach, barach, czy tez otworzyć własny biznes i cieszyć się niezależnością. Ludzie coraz częściej wychodzą, coraz częściej jedzą „na mieście”. Zatem dobra restauracja, najwyższej jakości potrawy i smaczne przekąski mogą być gwarancją sukcesu.
Nie pytaj jak zostać kucharzem – po prostu nim zostań!
Tobiasz
31 maja 2019 at 16:44Żeby zostać dobrym kucharzem trzeba mieć talent i już wrodzone wyczucie smaku 🙂 ale to mega opłacalny zawód, a dobry kucharz znajdzie prace za niezłą sumkę pieniędzy