Przepis na orzeźwiającą lemoniadę

7 sprawdzonych przepisów na pyszną lemoniadę

W upalne dni, w sposób szczególny nasz organizm domaga się nawodnienia. Większość z nas sięga po zwykłą wodę mineralną, z niewielką ilością składników odżywczych, zapominając o dostarczaniu witamin. Woda mineralna, owszem nawadnia, ale zawiera niewiele minerałów, a witamin właściwie zero. Dlatego powinniśmy zadbać o przygotowanie sobie domowych napojów, które dostarczą nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Lemoniada – moc witamin i minerałów!

Głównym owocowym składnikiem klasycznej lemoniady jest cytryna. Owoc ten obfituje w witaminę C, B kompleks z wyłączeniem wit. B12 (ją znajdziemy np. w kiszonkach), A oraz K. Dostarczy nam również magnezu, potasu, wapnia, fosforu, żelaza, sodu, cynku, z czego najwięcej potasu, bo aż 138 mg na 100 g owocu. Możemy sami wymyślać przepisy na lemoniadę, dodając do cytryny inne owoce.

Każdy owoc obfituje w minerały i witaminy w różnych proporcjach, dlatego łączenie ich ze sobą ma uzasadniony powód. Ważne, by po ich połączeniu, wydobyć przyjemny smak i kolor. Najlepiej pragnienie gasi lemoniada niesłodzona. Polubmy ten smak, ponieważ bardzo dobrze wpływa na nasz organizm.

Dla dzieci przepisy na lemoniadę kwaśną?

Dzieci lubią kwaśne potrawy, dopóki nie zniszczymy im kubków smakowych, wprowadzając do ich menu cukier i słodkie produkty. Pozostańmy więc przy przepisach na lemoniadę dla dzieci bez cukru.

Lemoniada dla dzieci bez ziarenka cukru i jakiegokolwiek słodziku jest idealna. Przyjrzyjmy się małym dzieciom, które nie znają słodkiego smaku. Niemowlę, które jeszcze nie ma roku, potrafi zjeść plasterek cytryny z wielką ochotą, pomimo iż jego usta będą się wykrzywiać, a oczy zaciskać.

Zachowajmy zatem ich naturalną potrzebę spożywania kwaśnych pokarmów. Im dziecko dłużej nie będzie znało lizaków, słodkich czekolad, ciastek i cukierków, będzie o wiele zdrowsze od swych rówieśników karmionych słodyczami.

Jak zrobić najprostszą lemoniadę?

Wyjściowym przepisem na lemoniadę jest jeden owoc – cytryna. Aczkolwiek pierwotną wersją była cytrynada, ogólnie rzecz ujmując, z cytrusów (głównie cytryny i pomarańczy), wody i oczywiście mnóstwa cukru. Do naszego najprostszego przepisu (1) potrzebujemy jedynie 2 cytryn oraz wodę mineralną lub przegotowaną i ochłodzoną. Ponieważ nie dodajemy żadnego słodzika, wystarczy nam jedna średnia cytryna na cały litr wody. Drugą cytrynę użyjemy do dekoracji w postaci plasterków pływających w napoju. Wyciśnięty sok  (w mechanicznej lub elektrycznej wyciskarce) wlewamy do dzbanka z wodą i mieszamy.

Jak zrobić lemoniadę z dodatkiem innych owoców?

Napój cytrynowy z owocami z własnego ogródka

Jeśli mamy owoce z wiadomego źródła, jesteśmy pewni co do użytych środków chemicznych podczas ich uprawy. Owoce uprawiane bez sztucznych nawozów są bezpieczne dla dzieci. Najlepiej przygotowywać napój, który zawiera w swym składzie 2-3 rodzaje owoców. Pierwszym jest zawsze cytryna plus:

  • (2) truskawki, wiśnie;
  • (3) czarna porzeczka i maliny.

Cytronada z owoców leśnych

Kobieta pijąca pyszną lemoniadę
Źródło: pexels.com

Świetnie smakuje pomarańcza razem z poziomkami bądź leśnymi malinami. (4) Do zrobienia tej lemoniady wykorzystamy pół litra poziomek (lub 1/4 l malin) i 4 duże pomarańcze zamiast cytryn. Oczywiście do tego tradycyjny litr wody. Z pomarańczy wyciskamy sok, a maliny lub poziomki miksujemy w całości w blenderze lub miażdżymy ubijakiem do ziemniaków.

Lemoniada z owocami południowymi

  • (5) 1 cytryna, 1 limonka i 1/4 ananasa – Z limonki i cytryny wyciskamy sok, a 1/4 ananasa blendujemy. Łączymy składniki, dodając wodę.
  • (6) 2 pomarańcze, 1 graphefruit, 1/4 ananasa – Z pomarańczy i grejfruta wyciskamy sok, ananasa blendujemy. Łączymy składniki z litrem wody.

Jak zrobić lemoniadę w postaci szejku – przepis tylko dla dorosłych

W tym przepisie dodamy alkohol, dlatego przeznaczony jest wyłącznie dla dorosłych. (7) Lemoniada alkoholowa musi mieć dodane kostki lodu, które blenduje się lub wrzuca do szejku w całości. Ilość alkoholu zawartego w szejku możemy ustalić sobie sami. Łączymy cytrynę z 1/4 kilogramem wiśni. Wyciskamy z nich sok, dolewamy litr wody i dodajemy alkohol. Przed podaniem zawsze wymieszać napój. Pamiętajmy, iż opiekując się nieletnimi dziećmi, przynajmniej jedna osoba dorosła musi w tym czasie pozostać przy wersjach lemoniady bezalkoholowej.

Autor tekstu:
Beata Goździk, autorka książki „Bierz plecak i lecimy”.
Lektorka audiobooków oraz pisarz w służbie komercji.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.