pestki brzoskwini

Pestki brzoskwini – zastosowanie w kuchni i kosmetyce

Brzoskwinia jest drzewem owocowym z rodziny różowatych. Wyhodowano wiele jej odmian. Charakteryzuje się gładką, delikatną skórką oraz jędrnym, soczystym miąższem. Owoce brzoskwini są aromatyczne i słodkie. Zawierają sporą dawkę cukrów, ale także mnóstwo witamin. Jednak nie tylko owoc ma swoje zastosowanie. Cennym składnikiem okazują się także pestki brzoskwini. Ich zastosowanie w kuchni i kosmetyce może zaskoczyć.

Właściwości brzoskwiń

Brzoskwinia pochodzi z Azji Środkowej lub Wschodniej. Zawiera między innymi:

  • witaminę A, B oraz C,
  • potas,
  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • kwas foliowy,
  • bor,
  • niacynę.

Brzoskwinie, podobnie jak pestki brzoskwini, mają właściwości:

  • przeciwnowotworowe – zawierają bowiem fenole, które naturalizują wolne rodniki,
  • działają na zaparcia – dzięki sporej dawce błonnika,
  • wspomagają układ moczowy,
  • wspierają pracę nerek,
  • są dobre na anemię,
  • a dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu mogą być spożywane przez osoby zmagające się z cukrzycą.
Źródło: pixabay.com

Pestki brzoskwini docenione w branży kosmetycznej

Jak się okazuje pestki brzoskwini stosowane są do wyrobu oleju. Olej z pestek brzoskwini działa nawilżająco i odżywczo na skórę. Ma właściwości anti-age. Można z powodzeniem stosować go do każdego rodzaju cery. Skutecznie regeneruje i nawilża naskórek, a co więcej jest to niesamowicie wartościowy zastrzyk witaminowy. Olej z pestek brzoskwini idealnie sprawdzi się u osób z cerą dojrzałą, podrażnioną i wrażliwą. Dostarczy jej witamin, wygładzi, nawilży i zapewni odpowiedni poziom regeneracji. Pestki brzoskwini mają właściwości tonizujące, zatem w postaci stu-procentowego oleju pozwolą oczyścić i zmniejszyć pory na skórze.

Olej z pestek brzoskwini można stosować także do masażu. Najlepiej połączyć go z naturalnym olejkiem eterycznym i kulistymi ruchami rąk masować nim całe ciało. Naturalne olejki nie zatykają porów – a to bardzo ważne. Już niewielką ilość przyniesie ulgę i nawilży naskórek.

Pestki brzoskwini w kuchni – czy można je jeść?

Kwestia jedzenia pestek brzoskwini wzbudza wiele kontrowersji. Jedni twierdzą, że mają one właściwości zdrowotne, na przykład pomagają w walce z nowotworem, z kolei inni mówią o szkodliwym ich dzianiu. Najwięcej nieporozumień wywołuje amigdalina. To właśnie pestki brzoskwini ją zawierają. Chociaż nie tylko, gdyż znaleźć ja można także w pestkach śliwek, moreli czy wiśni. Jest to związek chemiczny, któremu także zawdzięcza się gorzki smak pestek.

Co twierdzą zwolennicy jedzący pestki brzoskwini?

Ci co zajadają pestki brzoskwini mówią, że brak zainteresowania nimi ze strony środowiska medycznego spowodowany jest tym, że potwierdzenie cudownych właściwości pestek brzoskwiń mogłoby być sporym zagrożeniem dla przemysłu farmaceutycznego. Amigdalina to witamina B17. Jest to bardzo skuteczny lek antyrakowy. Zatem czemu tego nie wykorzystać, aby pomóc ludziom?

Zaleca się spożywanie około 2 pestek dziennie. Nadmiar ich oczywiście może przyczynić się do wywołania skutków ubocznych. Aby zjeść pestki z brzoskwini wystarczy rozłupać je dziadkiem do orzechów i wyjeść ze środka zarodek pestki i bielmo.

Jakie są przeciwwskazania?

Niektóre źródła mówią, że pestki z brzoskwini posiadają kwas cyjanowodorowy, który spowodować może zatrucie organizmu człowieka.

Brzoskwinie są cudownymi i smakowitymi owocami. Bezapelacyjnie warto się nimi zajadać. Pobudzają wydzielanie soku żółciowego, a ten z kolei przyspiesza trawienie. Jeśli chodzi o pestki brzoskwini, decyzja o ich zjadaniu uzależniona jest od poglądów danej grupy osób.

Źródło:

  • E. G. Gryffin,Terapia metaboliczna witaminą B17, 2013.
  • P. Kern, Witamina B17 – lekarstwo na raka, 2013.

1 Comment

  1. Gabriela

    5 sierpnia 2019 at 12:52

    Też słyszałam, że są zdrowe, ale trochę obawiam się ich skosztować 🙂 Wolę póki co zostać przy kosmetykach z pestek brzoskwiń 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.