Catering – jak otworzyć

Nie stać cię na restaurację, a chciałbyś zarabiać na prowadzeniu kuchni? Pomyśl o stworzeniu własnej firmy cateringowej.

Pochodzenie słowa catering

Słowo catering pochodzi z języka angielskiego i oznacza zakres usług, jakie prowadzi firma w zakresie wyżywienia. W dzisiejszych czasach zamawianie cateringu jest na tyle popularne, że nie wyobrażamy sobie większego przyjęcia, które mielibyśmy organizować sami w domu. Lepiej zapłacić komuś, kto zrobi to i lepiej, i smaczniej, a po podliczeniu wszystkich kosztów z pewnością wyjdziemy na plus.

Ciekawostką jest fakt, że w Wielkiej Brytanii słowo catering obejmuje znacznie większy zakres usług, niż samo zaserwowanie potraw: prócz dostarczania pożywienia i napoju również zapewnienie noclegu.

Nie tylko obsługa imprez

Moda na catering trwa. Jeśli interesuje cię otwarcie takiej działalności, a masz już swoją własną restaurację, z pewnością nie sprawi to większych problemów. Natomiast jeśli nie masz restauracji, musisz zdawać sobie sprawę, że potrzebujesz i miejsca, i chłodni, żeby mieć gdzie przechowywać świeże produkty. Ważny jest również transport – pojazdy z odpowiednim wyposażeniem, lodówkami i miejscem do przewożenia skomplikowanych potraw, np. tortów.

Catering to nie tylko jedzenie, to także kompleksowa obsługa przyjęć. W świetle prawa za usługi cateringowe nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych usług wspomagających.

Różne rodzaje cateringu

Catering można podzielić na dwa różne odłamy. Wśród nich znajdziemy catering socjalny, zajmujący się kompleksową obsługą stołówek, szpitali, szkół i innych organizacji; catering komercyjny, który jest zamawiany dla firm i obejmuje usługi żywieniowe, logistyczne i organizacyjne, a także obsługę kelnerską, dekoracje i oświetlenie. Kolejnym jest catering dietetyczny dla osób prywatnych – tak zwana dieta pudełkowa, z której korzystają sportowcy, alergicy i kobiety w ciąży oraz każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie lub nie chce i nie ma czasu na przygotowywanie posiłków. Inni jeszcze wyróżniają catering linii gorącej lub catering linii zimnej.

Aby lepiej przyjrzeć się temu problemowi, spójrzmy na to, jak dzieli się działalność usługowa cateringu na rynku zachodnim:

  • function catering – organizacja oficjalnych spotkań w dużej skali, od spotkań biznesowych, po koktajle i wesela

  • systems catering: działania skierowane do konkretnego rynku z dokładnym uwzględnieniem czasu i kosztów

  • popular catering: usługi dla szerokiej grupy odbiorców, ze zwiększonym naciskiem na promocję i marketing

  • contract catering: usługi są zapewnione przez określony obszar czasu na ustalonych zasadach pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą.

Jak założyć firmę cateringową

Po zarejestrowaniu swojej firmy kluczowe jest znalezienie odpowiedniego miejsca, w którym pomieścisz wszystkie niezbędne sprzęty kuchenne oraz chłodziarki. Musi mieć na tyle dobrą lokalizację, aby można było wszędzie wygodnie dojechać. W różnych miastach znajdziesz różne biura serwisowe, Kraków, Warszawa czy Wrocław oferują naprawdę fantastyczne rozwiązania.

Drugą sprawą jest sanepid, ponieważ w miejscu, w którym będziesz przygotowywać posiłki musi spełniać wszystkie wymagania. Dotyczy to także kuchni we własnym domu, jeśli mamy firmę w miejscu zamieszkania. W pomieszczeniu musi znajdować się dostęp do gorącej wody, mydło w płynie oraz środki do dezynfekcji, a blaty muszą spełniać higieniczne wymogi. W dodatku naczynia czyste nie mogą być w tym samym pomieszczeniu, co użyte, a we wszystkich pomieszczeniach musi być wentylacja. Przed sanepidem nic nie umknie – nawet samochód do rozwożenia żywności musi zostać zatwierdzony. Pracownicy muszą posiadać aktualne książeczki zdrowia.

Najlepiej, abyś zdobył informację o wymogach w swoim miejscu zamieszkania, gdzie z pewnością jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Źródła:

  1. Bańko M., Catering, PWN – Słownik Języka Polskiego, 07.09.2001 [dostęp 09.01.2019] <https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/catering;354.html>.
  2. Kopaliński W., Słownik wydarzeń, pojęć i legend XX wieku, Wydawn. Naukowe PWN, 1999.
  3. Moda na catering. Trendy, inspiracje, prognozy, Unilever Food Solutions [dostęp 09.01.2019] <https://www.unileverfoodsolutions.pl/dam/global-ufs/mcos/nee/poland/events/download-materials/ebook-moda-na-catering.pdf>.

1 Comment

  1. Basia

    6 stycznia 2019 at 09:00

    Założenie swojego biznesu może przyprawić o zawrót głowy, ale ogólnie warto 🙂 a catering myślę, że jest dobrą opcją

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.